Krzysztof Kamil Baczyński

 22 stycznia


Witajcie w nowym 2021 roku :) Życzymy wam by był lepszy od tego minionego, by dopisywało wam zdrowie - bo gdy ono jest, są też siły na czytanie książek. I na koniec życzymy wam przeczytania mnóstwa wspaniałych książek, bo nic tak nie poprawia nastroju jak dobra lektura :)

Patronami tego roku zostali ogłoszeni przez Sejm RP  Krzysztof Kamil Baczyński, Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid, Tadeusz Różewicz i kardynał Stefan Wyszyński. Rok 2021 został także ogłoszony Rokiem Konstytucji 3 Maja/ W kolejnych postach postaramy się wam przybliżyć te postacie i wydarzenia.

Dziś mija dokładnie 100 lat od narodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Był on jednym z najwybitniejszych przedstawicieli poetów pokolenia Kolumbów. 



Przyszedł na świat 22 stycznia 1921 w Warszawie. Od 1931 uczył się w Państwowym Gimnazjum im. Stefana Batorego, a później w utworzonym tam liceum. W jego klasie uczyli się bohaterowie „Kamieni na szaniec” Tadeusz Zawadzki „Zośka”, Jan Bytnar „Rudy” i Maciej Aleksy Dawidowski „Alek”. Wybuch wojny uniemożliwił mu podjęcie studiów w Akademii Sztuk Pięknych. Od jesieni 1942 do lata 1943 studiował polonistykę na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. Jednak porzucił studia polonistyczne, aby poświęcić się konspiracji i poezji. Do jego najbardziej znanych wierszy należą: Elegia o... [chłopcu polskim], Gdy broń dymiącą z dłoni wyjmę..., Na moście w Avignon, Piosenka (Znów wędrujemy ciepłym krajem), Hymn wieczorów miejskich.

Na wieść o wstąpieniu Baczyńskiego do oddziału dywersyjnego Stanisław Pigoń powiedział Kazimierzowi Wyce: Cóż, należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga brylantami. Baczyński wziął udział w Powstaniu Warszawskim. Poległ na posterunku w pałacu Blanka 4 sierpnia 1944 r. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, a w 2018 r., otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury.  

W zbiorach naszej biblioteki również możecie znaleźć zbiory wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.






Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Światowy Dzień Uchodźcy

Nowości biblioteczne

Jeżycjadowe vademecum