16 października
Witajcie :) Trochę czasu upłynęło od naszego ostatniego wpisu. Sporo w tym czasie się wydarzyło...
- wasi koledzy i koleżanki z klas II zostali uroczyście pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie klas II otrzymali Wyprawki Czytelnicze przekazane szkole w ramach kampanii Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek” sfinansowanej ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Uroczystość tym razem odbyła się na kręgu szkolnym, a uświetnił ją występ złożonej z uczniów klasy VII b grupy teatralnej KLIK która zaprezentowała montaż poetycki „Idziemy do zoo” złożony z wierszy Jana Brzechwy.
- pod koniec ubiegłego miesiąca obchodziliśmy 200 rocznicę urodzin jednego z naszych czterech wieszczów epoki Romantyzmu – Cypriana Kamila Norwida. Przyszedł na świat w Laskowie – Głuchach na Mazowszu 24 września 1821 r.. W młodości pobierał lekcje rysunku, natomiast z biegem czasu skupił się na literaturze. Debiutował na łamach Piśmiennictwa Krajowego (nr 8/1840) wierszem „Mój ostatni sonet”. Wyjechał za granicę w 1842 r. i odtąd podróżował po całej Europie. Odwiedził Drezno, Wenecję, Florencję, Rzym, Berlin, a w 1849 r. dotarł do Paryża gdzie zamieszkał na 3 lata. W listopadzie 1852 r. wyemigrował do USA, skąd powrócił wiosną 1854 r. Zamieszkał w Londynie, skąd wkrótce przeniósł się do Paryża, gdzie mieszkał do śmierci. Zmarł chory, w nędzy 23 maja 1883 r. Za życia był niedoceniany, zaledwie niewielka część jego twórczości ukazała się wówczas.
Po jego śmierci wiele z jego dzieł zostało zapomnianych. Odkryty został ponownie w okresie Młodej Polski. Stąd utarło się przekonanie, że Norwid jako twórca został odrzucony przez współczesnych, by być zrozumianym dopiero przez następne pokolenia. Wśród historyków literatury natomiast trwają spory, na ile był romantykiem, a na ile istotnie wyprzedzał swoją epokę.
- 7 października po godzinie 13.00 poznaliśmy 118 laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Wyróżnienie otrzymał pochodzący z Zanzibaru pisarz Abdulrazak Gurnah. Jak napisano w uzasadnieniu otrzymał ją "...za bezkompromisową i współczującą penetrację skutków kolonializmu i losu uchodźcy w przepaści między kulturami i kontynentami”
Październik to tradycyjnie Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. organizowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL). W tym roku jego hasło to „Baśnie i legendy z całego świata” („Fairy Tales and Folk Tales around the World”).
Możecie je znaleźć w naszej szkolnej bibliotece, do której serdecznie zapraszamy wszystkich naszych uczniów i pracowników. Czeka tam na was mnóstwo interesujących książek i czasopism.
Wasi bibliotekarze
Komentarze
Prześlij komentarz