17 listopada

Witajcie :)


W sobotę przypadła 113 rocznica urodzin najsłynniejszej szwedzkiej pisarki, a zarazem jednej z najbardziej znanych autorek literatury dziecięcej. Chodzi oczywiście o Astrid Lindgren. 


Urodzona w rodzinie zamożnego chłopa, dorastała w gospodarstwie Näs na skraju miasteczka Vimmerby w prowincji Smalandia (płd. - wsch. Szwecja). Gdy miała 13 lat, jedno z jej wypracowań ukazało się w „Gazecie Vimmerby”. W wieku 17 zaproponowano jej pracę w „Gazecie Vimmerby”; była korektorką oraz pisała krótkie notki i reportaże. W wieku 25 lat wyjechała do Sztokholmu gdzie zapisała się na kursy stenografii i maszynopisania. Po ich ukończeniu pracowała jako sekretarka, asystentka redaktora i stenografistka.

Debiutowała literacko w wieku 37 lat, książką „Zwierzenia Britt-Marii”. Powieść została pozytywnie przyjęta, a autorka rozpoczęła pisanie kolejnych książek dla dzieci. Moralizatorstwo dawnych utworów Lindgren zastąpiła humorem, trafną obserwacją obyczajowo-psychologiczną oraz powiązaniem świata swych książek ze współczesną rzeczywistością lub ludową fantastyką.

W sierpniu 1945 wydawnictwo Rabén & Sjögren nagrodziło „Pippi (Fizię) Pończoszankę” I nagrodą w konkursie na książkę dla dzieci w wieku 6–10 lat. W 1946, gdy ukazał się drugi tom przygód Pippi, odezwały się głosy krytyczne, które dały początek gwałtownej dyskusji w prasie nauczycielskiej i codziennej. Profesor John Landqvist nazwał Astrid niekulturalnym beztalenciem, a Pippi dzieckiem o umysłowo chorej fantazji. Cała ta dyskusja nie wywołała u pisarki żywej reakcji.

Jesienią 1946 Astrid Lindgren rozpoczęła pracę w wydawnictwie Rabén & Sjögren jako redaktor książek dla dzieci. Pracowała na tym stanowisku 25 lat.

Wśród jej dorobku literackiego znajduje się ponad 20 powieści i zbiorów opowiadań dla dzieci, a ponadto sztuki teatralne i słuchowiska radiowe. Wiele z jej powieści zostało sfilmowanych. Książki o Pippi stały się największym szwedzkim bestsellerem wszech czasów dla dzieci. Przetłumaczono je na 73 języki, a łączna liczba wydanych egzemplarzy przekroczyła w 2000 roku 10 mln.

Pisarka doczekała się wielu prestiżowych nagród szwedzkich i zagranicznych. Na wniosek polskich dzieci otrzymała Order Uśmiechu, a 2 maja 1989 tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.

Zmarła 28 stycznia 2002 roku po krótkiej chorobie. Uroczystości żałobne odbyły się w kościele Storkyrkan, na sztokholmskim Starym Mieście. Wśród żałobników pojawiła się m.in. rodzina królewska, premier Göran Persson i wiele innych ważnych postaci życia społecznego i politycznego. W kondukcie żałobnym, eskortowanym przez policję konną, szła dziewczynka, prowadząc białego ogiera, co jest jednym z symboli pogrzebów królewskich. Ceremonia była transmitowana przez szwedzką telewizję. Lindgren pochowana została w rodzinnym miasteczku Vimmerby.

Niektóre z książek jej autorstwa możecie znaleźć także w naszej bibliotece.














Miłej lektury

Wasi bibliotekarze :)



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Światowy Dzień Uchodźcy

Nowości biblioteczne

Jeżycjadowe vademecum