Hans Christian Andersen

 27 października


Witajcie po krótkiej przerwie :)

Dziś w naszym blogu chcemy zaprezentować wam sylwetkę jednego z najpopularniejszych pisarzy i poetów tworzących dla dzieci - Hansa Christiana Andersena. 


W Polsce znany jest przede wszystkim z tego rodzaju twórczości, natomiast w swej rodzinnej Danii jest uważany za jednego z najwybitniejszych twórców epoki romantyzmu. 


Dom rodzinny Hansa Christiana Andersena

Urodził się w najbiedniejszej dzielnicy Odense jako syn szewca. W krainę baśni pierwsza wprowadziła go babka (ze strony ojca). Andersen bywał z nią w przytułku dla chorych, gdzie zajmowała się ogrodem. Kilka motywów z opowieści babci zostało później wykorzystanych przez Andersena w jego utworach. Po śmierci ojca i powtórnym małżeństwie matki wyjechał we wrześniu 1819 do Kopenhagi z zamiarem zostania aktorem lub tancerzem baletowym. Próby te nie powiodły się. Karierę rozpoczął jako śpiewak , a dzięki wytrwałości i zauważeniu jego talentu przez króla duńskiego Fryderyka VI dostał w roku 1822 stypendium królewskie, które umożliwiło mu dalszą naukę w szkole, a później do roku 1828 studia Pewniejsza sytuacja materialna pozwoliła na kontynuowanie pracy twórczej i rozwijanie zainteresowań. Za wszelką cenę starał się być jak najbliżej teatru, w którym zadebiutował jako autor w 1829 sztuką Miłość na Wieży Mikołaja. Od tego czasu pisał sporo sztuk teatralnych, które nie zawsze cieszyły się powodzeniem. Ciekawość świata i ludzi, uniemożliwiały mu znalezienie stałego miejsca i prowadzenie ustabilizowanego życia. Miał wielu wybitnych i sławnych znajomych. Zmarł 4 sierpnia 1875 roku na terenie posiadłości wiejskiej koło Kopenhagi. Twórczości dla dzieci początkowo nie traktował poważnie, raczej jako zajęcie na marginesie pisarstwa dla dorosłych. Choć zastrzegał, iż jego baśnie to pudełka: dzieci oglądają opakowanie, a dorośli mają zajrzeć do wnętrza. Bardzo nie lubił, gdy jego baśnie od początku uznano za dzieła dla dzieci, bez głębszego sensu. Jednak to właśnie one przyniosły mu wielki rozgłos i sławę. Pierwszy ich zbiór został wydany w Kopenhadze w roku 1835, a kolejne ukazały się w latach 1836 i 1837. Zachęcony powodzeniem pierwszej serii, pisarz wydawał kolejne aż do roku 1872. Na Śląsku w Katowicach i Żorach istnieją przedszkola noszące imię Hansa Christiana Andersena. Najbardziej w Polsce jego twórczość kojarzona jest z klasycznymi ilustracjami Jana Marcina Szancera.

Wasi bibliotekarze :)












Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Światowy Dzień Uchodźcy

Nowości biblioteczne

Jeżycjadowe vademecum